گردش و تفریح

مطالبی در مورد ایالت ماهاراشترا

مکان‌های زیادی در ایالت ماهاراشترا می‌توان یافت که دارای ارزش فراوانی باشند چرا که مهربابا به آن مکان‌ها سفر نموده و در آنجا کار کرده است. در مورد سفر به این نقاط بد نیست بدانید که در طی یک روز می‌توانید از بعضی این مکان‌ها دیدن نمایید، چرا که به احمدنگر نزدیک بوده و زمان زیادی را لازم ندارید ولی بقیه‌ی مکان‌ها به زمانی بیشتر از یک یا دو روز نیاز دارند.
دره‌ی شادی و امامپور را می‌توانید در یک صبح دیدن نمایید و توکا، خُلد آباد، دولت آباد و الورا را در طی یک روز (صبح تا شب) می‌توانید دیدن نمایید. آژانتا و نقاط دیگر اطراف اورنگ آباد نیاز دارد که شب در آن جا اقامت نمایید. راهوری، ساکوری و شیردی را در طول یک روز می‌توانید دیدن نمایید. اما ناسیک نیاز به یک روز اضافه دارد و مسافرت به ماهابلشور، پنجگنی و ساتارا به دو تا سه روز نیاز دارند.

آژانتا:

این ناحیه دارای سی غار بودایی‌هاست که متعلق به قرن دوم قبل از میلاد است، در آن نقاشی‌های دیواری و پیکرهای تراشیده شده از زندگی بودا وجود دارد. مهربابا آنجا را کمتر از یک روز دیدن نمودند.

اورنگ آباد:

این شهر در فاصله 109 کیلومتری شمال احمدنگر، بین راه الورا و آژانتاست.
اورنگ آباد دارای یک سری از هتل‌ها و رستوران‌ها به سبک غربی بوده و می‌توان تورهای ارزان قیمت برای دیدن نقاط تاریخی در این ناحیه دست یافت. بایب - کا - ماقبا یعنی تاج در این مکان قرار دارد. این مقبره توسط امپراطور اورنگ زیب در زمان زندگی‌اش در این ناحیه ساخته شد. آنچه که اینجا گفته می‌شود بعد از این نمونه‌ی کوچک‌تر آن یعنی تاج محل توسط پدرش ساخته می‌شود. (البته ما ایرانی‌ها می‌دانیم که تاج محل توسط یک ایرانی برای رسیدن به معشوقش ساخته شده است). خُلد آباد، روستایی نزدیکِ اورنگ آباد در جاده به سمت الورا می‌باشد.

دولت آباد:

این سایت یک قلعه‌ی سنگی با استحکامات دفاعی قابل توجه، قدمتی هشت صد ساله دارد. داستان فتح آن این است که به وسیله‌ی خیانت داخلی این قلعه فتح گردید.

الورا:

این ناحیه شامل سی و چهار غار تراشیده شده در دل کوه است که متعلق به قرن ششم تا سیزدهم میلادی می‌باشد. این غارها نمونه‌ی خوبی از معماری هندوها، بودایی‌ها، برهمایی‌ها و مجسمه سازی آنها می‌باشد. غار عظیم کیلاش (که در کتاب فرانسیس بارابازون به نام ماندن با خدا به آن اشاره شده) در ابعاد 33 X 33 X 50 متر است. غار شماره ده بودایی‌ها، شامل مجسمه‌های زیبایی از بوداست. مهربابا چندین بار از الورا دیدن نمودند.

دره‌ی شادی:

منطقه‌ای پوشیده از درختان انبوه در فاصله‌ی تقریباً 10 کیلومتری شمال پیم - پال گئون - مالوی قرار دارد. عقیده‌ای هست که رام و سیتا چند روزی از سال در آنجا تبعید شدند و افسانه‌ای هست که رام یک تیرِ کمان را به داخل زمین فرو کرد، و از آنجا چشمه‌ای جوشید که بتواند خود را بشوید. مهربابا از این مکان چندین بار دیدن نمودند.

امامپور:

یک روستا در فاصله‌ای 23 کیلومتری شمال احمدنگر در جاده‌ی اورنگ آباد می‌باشد. نابودی یک مسجد قدیمی در اینجا در حادثه‌ی پی جن در مراحل پایانی زندگی جدید کار مهربابا رخ داد.

خلدآباد:

خلدآباد را دره‌ی اولیا می‌نامند زیرا در چند سال گذشته تعداد زیادی صوفی به این مکان کوچ کرده‌اند. مقبره‌ی یکی از این افراد که نامش زر زری زربخش بود، در اینجا قرار دارد. او مرشد کامل بود و سای بابا شیردی را به درجه شناخت خدا رساند.
مقبره‌ی امپراطور اورنگ زیب در نزدیکی آنجاست. مهربابا جندین بار از آنجا دیدن نمودند و در یکی از مقبره‌های صوفی‌ها، ایشان شش هزار مرتبه تعظیم نمودند.

ماهابلشور:

یک تپه، با ناحیه‌ی اقامتی و مناظر زیبا در حدود 125 کیلومتری جنوب غربی پونا می‌باشد. عکسی از مهربابا هست که در این مکان ایستاده‌اند. هتل ریپون در ماهابلشور به پیروان مهربابا تعلق دارد. پرتاب گاد متعلق به شیواجی جنگجو، نزدیک قله است. مهربابا که در روز 16 اکتبر 1950برای یک روز از زندگی جدید خارج شدند در این منطقه بودند و به زندگی و کار و بیان سخنانی از طریق اشاره‌های دست در اینجا پرداختند.

ناسیک:

این شهر در ساحل رودخانه‌ی گاداوری واقع است. آنجا مکانی دارد که زائرین هندو به آنجا رفته و خود را در این رودخانه شستشو می‌دهند. شما ممکن است بیشتر از دوهزار معبد در آنجا بیابید. ناسیک، اولین مکان اشرام مهربابا برای مریدان غربی در سال 1936 ناسیک بود.

پنجگنی:

تپه‌ی دیگری، نزدیک ماهابلشور است که در آن دره‌ی معروف ببر، جایی که مهربابا زمانی را در آن به اعتکاف گذراندند وجود دارد.

راهوری:

مکان اشرام مهربابا برای مست‌ها و دیوانه‌ها در آخر دهه‌ی 1930 می‌باشد.

ساکوری و شیردی:

ساکوری، مکان جلوس مرشد کامل، اُپاسنی ماهاراج، یکی از پنج مرشد کامل زمان مهربابا می‌باشد. مقبره‌ی او و اشرام مریدانش در آنجا قرار دارد. شیردی، مکان جلوس مرشد کامل، سای بابا شیردی می‌باشد که او نیز یکی دیگر از پنج مرشد کامل زمان مهربابا بود. مقبره‌ی او در شیردی بوده و از آن برای زائران و پیروانش نگهداری می‌گردد. سالیانه، میلیون‌ها هندی و خارجی به زیارت سای بابا شیردی می‌روند.

ساتارا:

شهری در 106 کیلومتری جنوب پونا، که مهربابا در آنجا زمان زیادی را گذراندند. ساتارا، مکان حادثه‌ی اتومبیل مهربابا در دسامبر 1956 می‌باشد.

توکا:

در شمال احمدنگر، در جاده‌ی اورنگ آباد قرار دارد. برای یک دوره‌ی کوتاه در سال 1928 توکا مکان اشرام مهربابا و همچنین مدرسه برای پسران بود.

بمبئی:

بمبئی که به زبان مراتی، موم بای خوانده می‌شود، شهری تجاری در هند می‌باشد. اکثر پروازهای خارجی به هند در فرودگاه این شهر که نامش فرودگاه بین المللی (سحر) می‌باشد صورت می‌گیرد. این فرودگاه در فاصله‌ی 26 کیلومتری از شمال شهر قرار دارد.
مرکز اوتار مهربابا در این شهر قرار دارد که این مرکز همه روزه، عصرها از ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر برنامه دارد وهمچنین گردهمایی مخصوص روزهای یکشنبه از 6 تا 8 بعد ازظهر تشکیل می‌گردد.